Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Israel - Palestina

Motion 2002/03:U231 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2002/03:U231 av Gudrun Schyman m.fl. v Israel Palestina 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Sverige i EU och andra internationella sammanhang skall verka för att internationell rätt och FN:s resolutioner efterlevs när det


Utskottsberedning: 2003/04:UU10 2003/04:UU11
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Sanering av taxibranschen

Motion 2002/03:T322 av Karin Svensson Smith m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2002/03:T322 av Karin Svensson Smith m.fl. v Sanering av taxibranschen 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att tömning av taxameter obligatoriskt skall ske i av tillsynsmyndigheten fastställd tömningscentral. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2003/04:TU5
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Trafiksäkerhet

Motion 2002/03:T300 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2002/03:T300 av Gudrun Schyman m.fl. v Trafiksäkerhet 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 20 2 Förslag till riksdagsbeslut 21 3 Riksdagens och regeringens trafiksäkerhetsmål riskerar att spricka igen  22 4 Flytta ansvaret för trafiksäkerheten från Vägverket till Rikspolisstyrelsen 23


Utskottsberedning: 2002/03:TU4 2003/04:TU6
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): 19 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se