Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

tillämpningen av bostadsförsörjningslagen

Skriftlig fråga 2000/01:1647 av Hellberg, Owe (v)

den 3 september Fråga 2000/01:1647 av Owe Hellberg v till statsrådet Lars-Erik Lövdén om tillämpningen av bostadsförsörjningslagen Den nya bostadsförsörjningslagen gäller fr.o.m. den 1 januari 2001. Den föreskriver att kommunerna ska planera för att alla ska kunna leva i goda bostäder genom att skapa förutsättningar

Inlämnad: 2001-09-03 Besvarare: statsrådet Lars-Erik Lövdén (S)

allmännyttiga bostäder i Haninge

Skriftlig fråga 2000/01:1239 av Hellberg, Owe (v)

den 17 maj Fråga 2000/01:1239 av Owe Hellberg v till statsrådet Lars-Erik Lövdén om allmännyttiga bostäder i Haninge Bostadspolitikens främsta syfte är att ge alla en god bostad till en rimlig kostnad. Det gör sig inte alltid gällande i verkligheten. I Haninge äger staten, via Venantius AB och genom dotterbolaget Boforum,

Inlämnad: 2001-05-17 Besvarare: statsrådet Lars-Erik Lövdén (S)

bygglov och byggfusk

Skriftlig fråga 2000/01:1211 av Hellberg, Owe (v)

den 11 maj Fråga 2000/01:1211 av Owe Hellberg v till miljöminister Kjell Larsson om bygglov och byggfusk För en tid sedan fick riksdagens ledamöter ett brev från byggentreprenören Skanska, där man ville förklara varför det byggts mögelskadade hus i Hammarby sjöstad. Ett projekt i Stockholm med visionen att vara en

Inlämnad: 2001-05-11 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se