Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

inflyttningskrav på bostadssökande

Skriftlig fråga 2001/02:1141 av Hellberg, Owe (v)

den 3 maj Fråga 2001/02:1141 av Owe Hellberg v till statsrådet Lars-Erik Lövdén om inflyttningskrav på bostadssökande Tillgången på bostäder hos Bostadsförmedlingen i Stockholm är beroende av frivilliga avtal med främst allmännyttan, men också med privata hyresvärdar. Tillgången på bostäder är begränsad. Kötiden för

Inlämnad: 2002-05-03 Besvarare: statsrådet Lars-Erik Lövdén (S)

ungdomars spelberoende

Skriftlig fråga 2001/02:759 av Hellberg, Owe (v)

den 19 februari Fråga 2001/02:759 av Owe Hellberg v till kulturminister Marita Ulvskog om ungdomars spelberoende Risken för ungdomar att bli spelberoende anses vara dubbelt så stor som för vuxna. Enligt en tidningsartikel har en 13-åring beställt och fått ett spelkort hos Svenska Spel, vilket är upprörande. Spelkortet

Inlämnad: 2002-02-19 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

bredbandsutbyggnaden

Skriftlig fråga 2001/02:593 av Hellberg, Owe (v)

den 25 januari Fråga 2001/02:593 av Owe Hellberg v till näringsminister Björn Rosengren om bredbandsutbyggnaden När IT-propositionen lades i mars år 2000, sade näringsministern att nästan alla hushåll i Sverige skulle kunna ta del av den tekniken två år senare. Detta löfte ser ut att inte bli något annat än just ett

Inlämnad: 2002-01-25 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se