Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:100 Förbättrade möjligheter till punktskattekontroll m.m.

Motion 1997/98:Sk41 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:Sk41 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:100 Förbättrade möjligheter till punktskattekontroll m.m. Propositionens innehåll I propositionen föreslår regeringen bl.a. en ny lag om punktskattekontroll avseende transporter m.m. av alkoholvaror, tobaksvaror och mineraloljeprodukter.


Utskottsberedning: -1997/98:SkU28
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:152 Garantipension, m.m.

Motion 1997/98:Sf40 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:Sf40 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:152 Garantipension, m.m. 1 Sammanfattning Grundskyddet i dagens pensionssystem utgörs av folkpension, inklusive de särskilda pensionsförmånerna, som pensionstillskott och bostadstillägg. Av betydelse för låginkomstpensionärerna


Utskottsberedning: ------1997/98:SfU13
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:151 Inkomstgrundad ålderspension, m.m.

Motion 1997/98:Sf36 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:Sf36 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:151 Inkomstgrundad ålderspension, m.m. 1 Sammanfattning av regeringens förslag  22 2 Vänsterpartiets alternativ  22 3 Arbetet med det nya pensionssystemet och demokratin  24 4 Pensionssystemet ur ett jämställdhetsperspektiv 


Utskottsberedning: ---------------------------1997/98:SfU13
Riksdagsbeslut (54 yrkanden): , , 27 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se