Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

snabbtåg Gävle-Östersund

Skriftlig fråga 1997/98:532 av Hellberg, Owe (v)

Fråga 1997/98:532 av Owe Hellberg v till kommunikationsministern om snabbtåg Gävle-Östersund Snabbtågsanpassningen av sträckan Gävle-Östersund via Norra stambanan finns med i Banverkets förslag till stomnätsplan för åren 1998-2007. Projektet skulle påbörjas efter 2002. Projektet kostar 143 miljoner kronor och har stor

Inlämnad: 1998-03-09 Besvarare: kommunikationsminister Ines Uusmann (S)

miljöanpassad vattenkraft

Skriftlig fråga 1997/98:507 av Hellberg, Owe (v)

Fråga 1997/98:507 av Owe Hellberg v till miljöministern om miljöanpassad vattenkraft På Svenska vattenkraftsföreningens uppdrag har Elforsk AB elföretagens gemensamma bolag för forskning och utvecklinggenomfört en studie om hur elförsörjningssystemen skall se ut i mitten av nästa sekel. Elforsk har lanserat begreppet

Inlämnad: 1998-03-04 Besvarare: miljöminister Anna Lindh (S)

köregler för bostadssökande

Skriftlig fråga 1997/98:483 av Hellberg, Owe (v)

Fråga 1997/98:483 av Owe Hellberg v till inrikesministern om köregler för bostadssökande I en tidigare fråga till ministern om det var rimligt att det kommunala bostadsbolaget i Sundbyberg hade som regel för de bostadssökande att de skulle ha en bruttoinkomst som motsvarade fyra gånger hyran för den bostad som söktes,

Inlämnad: 1998-02-19 Besvarare: inrikesminister Jörgen Andersson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se