Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av förs. 1996/97:TK1 Skrivelse från talmanskonferensen med överlämnande av riksdagens revisionsutrednings förslag om extern revision av Regeringskansliet

Motion 1996/97:K36 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1996/97:K36 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av förs. 1996/97:TK1 Skrivelse från talmanskonferensen med överlämnande av riksdagens revisionsutrednings förslag om extern revision av Regeringskansliet Extern revision Riksdagens revisionsutredning har lagt ett förslag om former för extern


Utskottsberedning: -1996/97:KU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:90 Bättre möjligheter att samverka vid medborgarkontor

Motion 1996/97:K31 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1996/97:K31 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 1996/97:90 Bättre möjligheter att samverka vid medborgarkontor Inledning I propositionen föreslås att lagen om försöksverksamhet med medborgarkontor ersätts med en lag om samtjänst vid medborgarkontor. Detta innebär att den pågående


Utskottsberedning: ---1996/97:KU9
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 1996/97:112 Utvecklingsplan för förskola, skola och vuxenutbildning -- kvalitet och likvärdighet

Motion 1996/97:Ub22 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1996/97:Ub22 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av skr. 1996/97:112 Utvecklingsplan för förskola, skola och vuxenutbildning kvalitet och likvärdighet Inledning Kvalitet, likvärdighet och tillgänglighet Regeringen lyfter fram kvalitet och likvärdighet som nyckelorden för sin utvecklingsplan.


Utskottsberedning: ------1996/97:UbU13
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se