Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2004/05:150 Svenska miljömål - ett gemensamt uppdrag

Motion 2004/05:MJ25 av Kjell-Erik Karlsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2004/05:MJ25 av Kjell-Erik Karlsson m.fl. v med anledning av prop. 2004/05:150 Svenska miljömål ett gemensamt uppdrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening att en inventering av skyddsvärda skogar på all skogsmark i privat- och bolagsägo omgående bör påbörjas


Utskottsberedning: 2005/06:MJU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

med anledning av prop. 2004/05:171 En ny lag om lägenhetsregister

Motion 2004/05:Fi26 av Sten Lundström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2004/05:Fi26 av Sten Lundström m.fl. v med anledning av prop. 2004/05:171 En ny lag om lägenhetsregister 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att ändamålet för registret även skall omfatta möjligheten att kontrollera svarthandel


Utskottsberedning: 2005/06:FiU8
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

med anledning av prop. 2004/05:5 Vårt framtida försvar

Motion 2004/05:Fö8 av Lars Ohly m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2004/05:Fö8 av Lars Ohly m.fl. v med anledning av prop. 2004/05:5 Vårt framtida försvar 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Inledning 3 4 Säkerhetspolitisk grund 4 5 EU:s gemensamma utrikes- och försvarspolitik 5 6 Civil och förebyggande krishantering 6


Utskottsberedning: -2004/05:FöU5 2004/05:UFöU2
Riksdagsbeslut (24 yrkanden): 23 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.