Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2003/04:35 Människosmuggling och tidsbegränsat uppehållstillstånd för målsägande och vittnen m.m.

Motion 2003/04:Sf9 av Ulla Hoffmann m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2003/04:Sf9 av Ulla Hoffmann m.fl. v med anledning av prop. 2003/04:35 Människosmuggling och tidsbegränsat uppehållstillstånd för målsägande och vittnen m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionens förslag till ändringar i 10 kap. utlänningslagen. Bakgrund Propositionen syftar


Utskottsberedning: 2003/04:SfU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Forskarutbildning vid Gävle högskola

Motion 2003/04:Ub305 av Owe Hellberg (v)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub305 av Owe Hellberg v Forskarutbildning vid Gävle högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Högskolan i Gävle bör tilldelas forskarutbildning inom området teknik. Motivering Högskolan i Gävle har sedan slutet


Utskottsberedning: 2003/04:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Feminismens roll i Sverige - Sveriges roll i världen

Motion 2003/04:U327 av Ulla Hoffmann m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2003/04:U327 av Ulla Hoffmann m.fl. v Feminismens roll i Sverige Sveriges roll i världen 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en sammanställning av internationella resolutioner om kvinnor samt deras efterlevnad. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2003/04:UU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.