Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1995/96:224 Följdfrågor med anledning av den ändrade länsindelningen i Skåne m.m.

Motion 1995/96:Bo35 av Owe Hellberg (v)

Motion till riksdagen 1995/96:Bo35 av Owe Hellberg m.fl. v med anledning av prop. 1995/96:224 Följdfrågor med anledning av den förändrade länsindelningen i Skåne m.m. Regeringen återkommer nu i frågor som berör sammanläggningen av de två Skånelänen, som ska bilda ett län 1 januari 1997. Tyvärr följer inte regeringen


Utskottsberedning: --1996/97:BoU4
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:229 Skattereduktion för utgifter för byggnadsarbete på bostadshus

Motion 1995/96:Sk59 av Lars Bäckström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1995/96:Sk59 av Lars Bäckström m.fl. v med anledning av prop. 1995/96:229 Skattereduktion för utgifter för byggnadsarbete på bostadshus Propositionens förslag I proposition 1995/96:229 föreslår regeringen att riksdagen inför en skattereduktion för utgifter avseende byggnadsarbeten på bostadshus.


Utskottsberedning: --1995/96:SkU32
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:172 Avveckling av bankstödet

Motion 1995/96:N33 av Lennart Beijer m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1995/96:N33 av Lennart Beijer m.fl. v med anledning av prop. 1995/96:172 Avveckling av bankstödet I propositionen föreslås ett avskaffande av bankstödet från utgången av juni månad 1996. Vänsterpartiet har under bankstödets treåriga historia noga följt och kommit med förslag till förbättringar.


Utskottsberedning: -1995/96:NU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se