Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av framst. 2005/06:RS3 Riksdagen i en ny tid

Motion 2005/06:K5 av Owe Hellberg och Sten Lundström (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att sammanslagningen av lagutskottet och bostadsutskottet inte genomförs och att antalet utskott i riksdagen därmed blir oförändrat. Motivering Riksdagskommittén hade som uppdrag att bland annat se över hur arbetsbelastningen mellan utskotten kunde bli jämnare, och i detta


Utskottsberedning: 2005/06:KU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:K5 av Owe Hellberg och Sten Lundström (v) (doc, 38 kB)

Arbetshjälpmedel

Skriftlig fråga 2005/06:188 av Hellberg, Owe (v)

den 20 oktober Fråga 2005/06:188 av Owe Hellberg v till socialminister Berit Andnor s Arbetshjälpmedel Försäkringskassan kan bevilja bidrag för arbetshjälpmedel som ett led i en rehabilitering. Det är bra, eftersom det ger möjligheter för människor med nedsatt arbetsförmåga att kunna delta i arbetslivet. Både

Inlämnad: 2005-10-20 Besvarare: Berit Andnor (S)

Avvisningar av gömda flyktingar

Skriftlig fråga 2005/06:121 av Hellberg, Owe (v)

den 13 oktober Fråga 2005/06:121 av Owe Hellberg v till justitieminister Thomas Bodström s Avvisningar av gömda flyktingar Inom kort kommer en ny lag att göra det möjligt för utvisningshotade och gömda barnfamiljer att få en ny prövning av sina asylskäl. Gömda flyktingfamiljer kan då i avvaktan på en sådan prövning

Inlämnad: 2005-10-13 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se