Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

bostadsanvisning via kommunala bostadsförmedlingar

Interpellation 2004/05:331 av Hellberg, Owe (v)

den 26 januari Interpellation 2004/05:331 av Owe Hellberg v till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om bostadsanvisning via kommunala bostadsförmedlingar Skandalerna i bostadsbristens Sverige avlöser varandra. Tidigare har vi kunnat läsa om fackföreningsägda stiftelser som inte följer sina regler för lägenhetsförmedling,

Inlämnad: 2005-01-26 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: bostadsanvisning via kommunala bostadsförmedlingar

överklaganderegler

Interpellation 2000/01:378 av Patriksson, Runar (fp)

den 9 april Interpellation 2000/01:378 av Runar Patriksson fp till miljöminister Kjell Larsson om överklaganderegler Rätten till överklagande av offentliga beslut är en tung del av det svenska rättssamhället. Men med överklagandeprocesser följer att ärenden riskerar att bli försenade. Detta är dock också något som

Inlämnad: 2001-04-09 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: överklaganderegler

samråd före vräkning

Interpellation 2000/01:362 av Hagström, Ulla-Britt (kd)

den 4 april Interpellation 2000/01:362 av Ulla-Britt Hagström kd till statsrådet Lars-Erik Lövdén om samråd före vräkning Avhysning vräkning regleras i jordabalken 12 kap. 4244 Det finns inte någon lagstiftning om att kommunen ska erbjuda samråd tillsammans med den som hotas av vräkning och fastighetsägaren. I vissa

Inlämnad: 2001-04-04 Besvarare: statsrådet Lars-Erik Lövdén (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: samråd före vräkning

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se