Helene Petersson (S)

Helene Petersson i Stockaryd (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Fritidspedagog/Skolledare.
Född år 1956

Aktuella uppdrag

    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-10-01 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2002-09-30 – 2004-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-10-14
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2011-04-06 – 2015-02-18
    • Suppleant 2007-01-18 – 2011-04-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Besvärsnämnden

    • Ledamot 2002-10-15 – 2003-07-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02- (statsrådsersättare 020930-040930). Ledamot konstitutionsutskottet 02-14, sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 03 och 07-09 och justitieutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 02-06, miljö- och jordbruksutskottet 07-10, arbetsmarknadsutskottet 10-14 och konstitutionsutskottet 14-. Ledamot riksdagens besvärsnämnd/överklagandenämnden 02-03 och 06-14, valprövningsnämnden 11-15 och krigsdelegationen 14-. Suppleant Valprövningsnämnden 07-11 och valberedningen 14-.
  • Föräldrar

    Verktygsmakaren Nils Francke och lågstadieläraren Marianne Carlsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Njudungs gymnasieskola, slutår 75. Fritidspedagog 77. Statens skolledarutbildning 00.
  • Anställningar

    Fritidspedagog, Vetlanda kommun 79-86. Fritidspedagog/områdeschef, Sävsjö kommun 86-96. Skolledare, Sävsjö kommun 96-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Förvaltningsstiftelsen för SVT, SR och UR 04-. Ledamot, Presstödsnämnden 03-14. Ledamot, polisens personalansvarsnämnd PAN 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sävsjö 88-. Ledamot, kommunstyrelsen 89-94 och 99-02, ledamot arbetsutskottet 99-02. Ledamot, fritidsnämnden 80-85, ordförande 83-85.
  • Bostadsort

    Stockaryd

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skolplikt

Skriftlig fråga 2017/18:426 av Helene Petersson i Stockaryd (S)

Fråga 2017/18:426 Skolplikt av Helene Petersson i Stockaryd (S) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) I Sverige har vi skolplikt. Det innebär att eleverna ska delta i skolans verksamhet och att kommunen och elevens vårdnadshavare ska se till skolplikten fullföljs. För kommunen innebär detta bland annat

Inlämnad: 2017-12-06 Svarsdatum: 2017-12-13 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:426 av Helene Petersson i Stockaryd (S) (pdf, 73 kB)

Götalandsbanan och Europabanan ska ses som en helhet

Motion 2017/18:1365 av Thomas Strand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1365 av Thomas Strand m.fl. S Götalandsbanan och Europabanan ska ses som en helhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över möjligheten att ta ett principbeslut om att bygga hela Europabanan och tillkännager


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:1365 av Thomas Strand m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1365 av Thomas Strand m.fl. (S) (pdf, 63 kB)

Kombidirektivet

Motion 2017/18:1359 av Helene Petersson i Stockaryd m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1359 av Helene Petersson i Stockaryd m.fl. S Kombidirektivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över kombidirektivet och se över möjligheten att ge berörda myndigheter möjligheter att utbyta information för att få ordning och reda


Utskottsberedning: 2017/18:TU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1359 av Helene Petersson i Stockaryd m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1359 av Helene Petersson i Stockaryd m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.