Helena Vilhelmsson (C)

Helena Vilhelmsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Örebro län, plats 306
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post helena.vilhelmsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant 2020-02-11 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant skatteutskottet 18- och justitieutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Paul Persson och sjuksköterskan Inga-Lisa Persson, f. Andersson

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Det skatterättsliga företrädaransvaret

Skriftlig fråga 2021/22:1672 av Helena Vilhelmsson (C)

Fråga 2021/22:1672 Det skatterättsliga företrädaransvaret av Helena Vilhelmsson C till Finansminister Mikael Damberg S Företrädaransvaret innebär att en företrädare för en juridisk person kan bli personligt ansvarig för betalning av den juridiska personens obetalda skatter och avgifter, om han eller hon inte har sett

Inlämnad: 2022-06-02 Svarsdatum: 2022-06-15 Besvarare: Finansminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1672 av Helena Vilhelmsson (C) (pdf, 88 kB)

Lagen om riskskatt för kreditinstitut

Skriftlig fråga 2021/22:1419 av Helena Vilhelmsson (C)

Fråga 2021/22:1419 Lagen om riskskatt för kreditinstitut av Helena Vilhelmsson C till Finansminister Mikael Damberg S Enligt ett tillkännagivande som återfinns i 2021/22: SkU11 ska regeringen utreda möjligheten att ändra lagstiftningen så att riskskatten inte omfattar lokalt förankrade banker. Nuvarande lagstiftning medför

Inlämnad: 2022-04-04 Svarsdatum: 2022-04-13 Besvarare: Finansminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1419 av Helena Vilhelmsson (C) (pdf, 89 kB)

Säker asylprocess

Skriftlig fråga 2020/21:567 av Helena Vilhelmsson (C)

Fråga 2020/21:567 Säker asylprocess av Helena Vilhelmsson C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S 16-åriga Shamiram kom med sin familj från Syrien till Örebro 2015. Strax därefter dog pappan i familjen, och han är begravd i Örebro. Mamman och de tre barnen, som alla i dag är under 18 år, betraktar i

Inlämnad: 2020-11-18 Svarsdatum: 2020-12-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:567 av Helena Vilhelmsson (C) (pdf, 110 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.