Helena Lindahl (C)

Helena Lindahl (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västerbottens län, plats 168
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post helena.lindahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2011-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-09-30 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-10-13
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101004-110929). Ledamot näringsutskottet 11-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-14, näringsutskottet 10-11 och civilutskottet 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Expropriering av skog

Interpellation 2017/18:533 av Helena Lindahl (C)

Interpellation 2017/18:533 Expropriering av skog av Helena Lindahl C till Miljöminister Karolina Skog MP Politiken i Sverige har bestämt att en viss mängd skog ska avsättas eftersom det finns höga naturvärden som man vill bevara. Samtidigt har vi en grundlagsskyddad äganderätt som ska respekteras. Tyvärr ser vi att dessa

Inlämnad: 2018-05-07 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2017/18:533 av Helena Lindahl (C) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Expropriering av skog

Svenska bioraffinaderier och tillgången till svensk skog

Interpellation 2017/18:389 av Helena Lindahl (C)

Interpellation 2017/18:389 Svenska bioraffinaderier och tillgången till svensk skog av Helena Lindahl C till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S I dagsläget finns långt framskridna planer på ett gigantiskt bioraffinaderi i Domsjö, några kilometer utanför Örnsköldsvik, där investeringarna är i storleksordningen

Inlämnad: 2018-02-20 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2017/18:389 av Helena Lindahl (C) (pdf, 91 kB)

Situationen hos polisen i Region nord

Interpellation 2017/18:19 av Helena Lindahl (C)

Interpellation 2017/18:19 Situationen hos polisen i Region nord av Helena Lindahl C till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I södra Lappland i Västerbottens läns inland, närmare bestämt i Sorsele, Storuman, Lycksele, Åsele, Dorotea och Vilhelmina, finns i dag på vardagsnätterna en enda polisbil som patrullerar

Inlämnad: 2017-10-04 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:19 av Helena Lindahl (C) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Situationen hos polisen i Region nord

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.