Helena Lindahl (C)

Helena Lindahl (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västerbottens län, plats 168
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post helena.lindahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2011-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-09-30 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-10-13
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101004-110929). Ledamot näringsutskottet 11-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-14, näringsutskottet 10-11 och civilutskottet 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Stort antal varsel i Jönköpings län

Interpellation 2012/13:43 av Persson, Peter (S)

den 19 oktober Interpellation 2012/13:43 Stort antal varsel i Jönköpings län av Peter Persson S till näringsminister Annie Lööf C I Jönköpings län har antalet varsel ökat markant de senaste tolv månaderna, enligt siffror från Arbetsförmedlingen. Totalt handlar det om 1 807 personer som blivit varslade hittills

Inlämnad: 2012-10-19 Besvarare: Annie Lööf (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Stort antal varsel i Jönköpings län

Varslen i Blekinge

Interpellation 2012/13:42 av Svensson, Suzanne (S)

den 19 oktober Interpellation 2012/13:42 Varslen i Blekinge av Suzanne Svensson S till näringsminister Annie Lööf C Blekinge är ett av de län i Sverige där ungdomsarbetslösheten och arbetslösheten är som högst, enligt siffror från Arbetsförmedlingen. Samtidigt läggs allt fler varsel i länet, bara under september

Inlämnad: 2012-10-19 Besvarare: Annie Lööf (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Varslen i Blekinge

Möjligheten att ta kärnkraftsreaktorer ur drift

Interpellation 2012/13:25 av Romson, Åsa (MP)

den 11 oktober Interpellation 2012/13:25 Möjligheten att ta kärnkraftsreaktorer ur drift av Åsa Romson MP till statsrådet Anna-Karin Hatt C För tre år sedan slog regeringen genom sin energiöverenskommelse fast att Sveriges energiproduktion ska vara hållbar och att regeringen vill minska beroendet av kärnkraft genom

Inlämnad: 2012-10-11 Besvarare: Anna-Karin Hatt (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Möjligheten att ta kärnkraftsreaktorer ur drift

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.