Helena Lindahl (C)

Helena Lindahl (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västerbottens län, plats 168
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post helena.lindahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2011-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-09-30 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-10-13
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101004-110929). Ledamot näringsutskottet 11-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-14, näringsutskottet 10-11 och civilutskottet 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2020/21:25 Riksrevisionens rapport om regionala strukturfondspartnerskap

Motion 2020/21:3737 av Per Schöldberg m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:3737 av Per Schöldberg m.fl. C med anledning av skr. 2020/21:25 Riksrevisionens rapport om regionala strukturfondspartnerskap Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra en bredare översyn av de regionala strukturfondspartnerskapen inför


Utskottsberedning: 2020/21:NU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , 2 bifall,

Motion 2020/21:3737 av Per Schöldberg m.fl. (C) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:3737 av Per Schöldberg m.fl. (C) (pdf, 79 kB)

med anledning av skr. 2020/21:3 Riksrevisionens rapport om Kommerskollegiums arbete med handelshinder

Motion 2020/21:3714 av Per Schöldberg m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:3714 av Per Schöldberg m.fl. C med anledning av skr. 2020/21:3 Riksrevisionens rapport om Kommerskollegiums arbete med handelshinder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att vidta åtgärder med anledning av Riksrevisionens rapport i syfte att


Utskottsberedning: 2020/21:NU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2020/21:3714 av Per Schöldberg m.fl. (C) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3714 av Per Schöldberg m.fl. (C) (pdf, 79 kB)

Förverkligande av Norrbotniabanan

Motion 2020/21:3178 av Helena Lindahl och Linda Modig (båda C)

Motion till riksdagen 2020/21:3178 av Helena Lindahl och Linda Modig båda C Förverkligande av Norrbotniabanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska inleda diskussioner med berörda regioner och intressenter för att skyndsamt hitta finansieringslösningar


Utskottsberedning: 2020/21:TU16
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2020/21:3178 av Helena Lindahl och Linda Modig (båda C) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:3178 av Helena Lindahl och Linda Modig (båda C) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.