Helena Leander (MP)

Helena Leander (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Studerande
Född år 1982

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2011-09-20 – 2012-06-30
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-09-19
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2011-09-20 – 2014-09-29
    • Suppleant 2008-10-01 – 2009-01-13
    • Suppleant 2007-08-16 – 2007-12-13
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2008-01-24 – 2008-10-01
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-08-16
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-05-16 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-01-22
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-09-21 – 2014-09-29
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-12-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2013/14:MJU10 26 mars 2014 Djurskydd
Interpellationsdebatt 2013/14:51 av Leander, Helena (MP) 5 november 2013 Ojnare myr som Natura 2000-område
Interpellationsdebatt 2013/14:39 av Leander, Helena (MP) 5 november 2013 Redovisning av konsumtionsbaserade klimatutsläpp
Interpellationsdebatt 2012/13:255 av Leander, Helena (MP) 22 februari 2013 Psykisk ohälsa hos unga transpersoner

Dokument:

med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition

Motion 2011/12:Fi16 av Åsa Romson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi16 av Åsa Romson m.fl. MP med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition MP030 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 3 Gröna jobb och modern välfärd 5 1 Det ekonomiska läget 5 1.1 Skuldkrisen i Europa 5 1.2 Stabila offentliga finanser 6 1.3 Ungdomsarbetslösheten


Utskottsberedning: 2011/12:FiU20
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): 30 avslag

Motion 2011/12:Fi16 av Åsa Romson m.fl. (MP) (doc, 253 kB) Motion 2011/12:Fi16 av Åsa Romson m.fl. (MP) (pdf, 485 kB)

med anledning av skr. 2011/12:124 Miljö-, klimat- och energiinsatser inom jordbruket

Motion 2011/12:MJ11 av Kew Nordqvist och Helena Leander (MP)

Motion till riksdagen 2011/12:MJ11 av Kew Nordqvist och Helena Leander MP med anledning av skr. 2011/12:124 Miljö-klimat- och energiinsatser inom jordbruket MP031 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att fortsatta redovisningar närmare ska knyta


Utskottsberedning: 2011/12:MJU24
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2011/12:MJ11 av Kew Nordqvist och Helena Leander (MP) (doc, 78 kB) Motion 2011/12:MJ11 av Kew Nordqvist och Helena Leander (MP) (pdf, 229 kB)

med anledning av prop. 2011/12:138 Skydd av djur som används för vetenskapliga ändamål

Motion 2011/12:MJ12 av Helena Leander och Kew Nordqvist (MP)

Motion till riksdagen 2011/12:MJ12 av Helena Leander och Kew Nordqvist MP med anledning av prop. 2011/12:138 Skydd av djur som används för vetenskapliga ändamål MP028 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att inrätta ett 3R-center. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2011/12:MJU21
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2011/12:MJ12 av Helena Leander och Kew Nordqvist (MP) (doc, 52 kB) Motion 2011/12:MJ12 av Helena Leander och Kew Nordqvist (MP) (pdf, 163 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.