Helena Leander (MP)

Helena Leander (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Studerande
Född år 1982

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2011-09-20 – 2012-06-30
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-09-19
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2011-09-20 – 2014-09-29
    • Suppleant 2008-10-01 – 2009-01-13
    • Suppleant 2007-08-16 – 2007-12-13
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2008-01-24 – 2008-10-01
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-08-16
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-05-16 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-01-22
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-09-21 – 2014-09-29
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-12-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2013/14:MJU10 26 mars 2014 Djurskydd
Interpellationsdebatt 2013/14:51 av Leander, Helena (MP) 5 november 2013 Ojnare myr som Natura 2000-område
Interpellationsdebatt 2013/14:39 av Leander, Helena (MP) 5 november 2013 Redovisning av konsumtionsbaserade klimatutsläpp
Interpellationsdebatt 2012/13:255 av Leander, Helena (MP) 22 februari 2013 Psykisk ohälsa hos unga transpersoner

Dokument:

Förmånsbilar

Skriftlig fråga 2010/11:620 av Leander, Helena (MP)

den 23 juni Fråga 2010/11:620 Förmånsbilar av Helena Leander MP till finansminister Anders Borg M Förmånsbil är den vanligaste personalförmånen i dag med drygt 220 000 användare en ökning med 20 000 sedan 2005. En anledning till populariteten är den förmånliga skattebehandlingen: enligt Dagens Industri den 21 juni

Inlämnad: 2011-06-23 Besvarare: Anders Borg (M)

Modernare regler för fastställelse av könstillhörighet

Skriftlig fråga 2010/11:340 av Leander, Helena (MP)

den 2 mars Fråga 2010/11:340 Modernare regler för fastställelse av könstillhörighet av Helena Leander MP till socialminister Göran Hägglund KD Transsexuella som vill genomgå behandling och få sin juridiska könstillhörighet att överensstämma med den självupplevda möter i dag en rad krav: personen ska vara ogift,

Inlämnad: 2011-03-02 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Jäv i de djurförsöksetiska nämnderna

Skriftlig fråga 2010/11:33 av Leander, Helena (MP)

den 29 oktober Fråga 2010/11:33 Jäv i de djurförsöksetiska nämnderna av Helena Leander MP till landsbygdsminister Eskil Erlandsson C I ett färskt beslut 5192-2009 kritiserar Justitieombudsmannen tre djurförsöksetiska nämnder för jäv, därför att ledamöter i varierande grad fått delta i besluten även när de varit

Inlämnad: 2010-10-29 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.