Helena Leander (MP)

Helena Leander (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Studerande
Född år 1982

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2011-09-20 – 2012-06-30
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-09-19
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2011-09-20 – 2014-09-29
    • Suppleant 2008-10-01 – 2009-01-13
    • Suppleant 2007-08-16 – 2007-12-13
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2008-01-24 – 2008-10-01
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-08-16
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-05-16 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-01-22
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-09-21 – 2014-09-29
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-12-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Förmånsbilar

Skriftlig fråga 2010/11:620 av Leander, Helena (MP)

den 23 juni Fråga 2010/11:620 Förmånsbilar av Helena Leander MP till finansminister Anders Borg M Förmånsbil är den vanligaste personalförmånen i dag med drygt 220 000 användare en ökning med 20 000 sedan 2005. En anledning till populariteten är den förmånliga skattebehandlingen: enligt Dagens Industri den 21 juni

Inlämnad: 2011-06-23 Besvarare: Anders Borg (M)

med anledning av skr. 2010/11:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2010

Motion 2010/11:Fi17 av Jonas Eriksson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi17 av Jonas Eriksson m.fl. MP med anledning av skr. 2010/11:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2010 MP032 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen snarast bör återkomma till riksdagen med


Utskottsberedning: 2011/12:FiU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:Fi17 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (doc, 60 kB) Motion 2010/11:Fi17 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (pdf, 181 kB)

med anledning av prop. 2010/11:133 Vissa förändringar av trängselskatten i Göteborg

Motion 2010/11:MP29 av Helena Leander m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2010/11:MP29 av Helena Leander m.fl. MP med anledning av prop. 2010/11:133 Vissa förändringar av trängselskatten i Göteborg MP029 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning som syftar till

2011-05-13

Motion 2010/11:MP29 av Helena Leander m.fl. (MP) (doc, 47 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.