Helena Leander (MP)

Helena Leander (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Studerande
Född år 1982

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2011-09-20 – 2012-06-30
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-09-19
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2011-09-20 – 2014-09-29
    • Suppleant 2008-10-01 – 2009-01-13
    • Suppleant 2007-08-16 – 2007-12-13
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2008-01-24 – 2008-10-01
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-08-16
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-05-16 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-01-22
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-09-21 – 2014-09-29
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-12-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2008/09:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2008

Motion 2008/09:Fi30 av Mikaela Valtersson m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2008/09:Fi30 av Mikaela Valtersson m.fl. mp med anledning av skr. 2008/09:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2008 Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att snarast återkomma till


Utskottsberedning: 2009/10:FiU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2008/09:Fi30 av Mikaela Valtersson m.fl. (mp) (doc, 51 kB) Motion 2008/09:Fi30 av Mikaela Valtersson m.fl. (mp) (pdf, 183 kB)

Sameskolan

Skriftlig fråga 2008/09:946 av Leander, Helena (mp)

den 15 maj Fråga 2008/09:946 Sameskolan av Helena Leander mp till utbildningsminister Jan Björklund fp Skolmyndighetsutredningen föreslog i sitt betänkande Tre nya skolmyndigheter att ansvaret för sameskolan skulle flyttas från Sameskolstyrelsen, som utses av Sametinget, direkt till Sametinget. En sådan förändring,

Inlämnad: 2009-05-15 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Hälsofarlig avel av hundar

Interpellation 2008/09:503 av Leander, Helena (mp)

den 11 maj Interpellation 2008/09:503 Hälsofarlig avel av hundar av Helena Leander mp till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Enligt svensk lagstiftning är avel med sådan inriktning att den kan medföra lidande för djuren förbjuden. Från veterinärhåll har dock lagen kritiserats för att vara otydlig och svårtillämpad,

Inlämnad: 2009-05-11 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.