Helena Leander (MP)

Helena Leander (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Studerande
Född år 1982

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2011-09-20 – 2012-06-30
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-09-19
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2011-09-20 – 2014-09-29
    • Suppleant 2008-10-01 – 2009-01-13
    • Suppleant 2007-08-16 – 2007-12-13
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2008-01-24 – 2008-10-01
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-08-16
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-05-16 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-01-22
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-09-21 – 2014-09-29
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-12-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Lokal och regional djurskyddskontroll

Skriftlig fråga 2006/07:1158 av Leander, Helena (mp)

den 11 maj Fråga 2006/07:1158 Lokal och regional djurskyddskontroll av Helena Leander mp till jordbruksminister Eskil Erlandsson c I en färsk rapport om den lokala och regionala djurskyddskontrollen pekar Djurskyddsmyndigheten på stora brister på alltför många håll i landet. Exempelvis har endast fem länsstyrelser

Inlämnad: 2007-05-11 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition

Motion 2006/07:Fi11 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2006/07:Fi11 av Maria Wetterstrand m.fl. mp med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om ändring i lagen om Sjätte AP-fonden avsnitt 3.7 och 7.2.2 i propositionen Riksdagen avslår förslaget att bemyndiga


Utskottsberedning: 2006/07:FiU21
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2006/07:Fi11 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (doc, 98 kB) Motion 2006/07:Fi11 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (pdf, 275 kB)

med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition

Motion 2006/07:Fi9 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2006/07:Fi9 av Maria Wetterstrand m.fl. mp med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens yrkande 12 gällande avsnitt 6.6.9 i vårpropositionenRiksdagen beslutar införa ett nytt utgiftsområde kallat Lika rättigheter.


Utskottsberedning: 2006/07:KU22
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2006/07:Fi9 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (doc, 48 kB) Motion 2006/07:Fi9 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp) (pdf, 178 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.