Helena Leander (MP)

Helena Leander (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Studerande
Född år 1982

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2011-09-20 – 2012-06-30
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-09-19
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2011-09-20 – 2014-09-29
    • Suppleant 2008-10-01 – 2009-01-13
    • Suppleant 2007-08-16 – 2007-12-13
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2008-01-24 – 2008-10-01
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-08-16
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-05-16 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-01-22
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-09-21 – 2014-09-29
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-12-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Likvärdiga villkor för komjölk och växtbaserad mjölk

Skriftlig fråga 2013/14:719 av Helena Leander (MP)

Fråga 2013/14:719 Likvärdiga villkor för komjölk och växtbaserad mjölk av Helena Leander MP till Landsbygdsminister Eskil Erlandsson C I slutet av år 2007 kom en ändring av en EG-förordning om ekologisk produktion som skapade ett enhetligt europeiskt regelverk för ekologisk märkning. Enligt denna får ekologiska produkter

Inlämnad: 2014-07-07 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Skriftlig fråga 2013/14:719 av Helena Leander (MP) (pdf, 79 kB)

Biltvätt på gatan

Skriftlig fråga 2013/14:586 av Helena Leander (MP)

Fråga 2013/14:586 Biltvätt på gatan av Helena Leander MP till Miljöminister Lena Ek C Med våren kommer ofta biltvätt. Inte sällan sker denna direkt på gatan, trots att olja, tungmetaller och andra miljöfarliga ämnen då riskerar att läcka ut i naturen. Många kommuner har infört förbud mot biltvätt på gatan i sina lokala

Inlämnad: 2014-04-22 Besvarare: Lena Ek (C)

Skriftlig fråga 2013/14:586 av Helena Leander (MP) (pdf, 64 kB)

Försvarets ansvar för miljögifter i vattnet

Skriftlig fråga 2013/14:512 av Leander, Helena (MP)

den 21 mars Fråga 2013/14:512 Försvarets ansvar för miljögifter i vattnet av Helena Leander MP till försvarsminister Karin Enström M På olika håll i landet har giftiga perfluorerade alkylsyror läckt ut i dricksvattnet, sannolikt från brandsläckningsskum som använts vid försvarets brandövningar. En av de drabbade

Inlämnad: 2014-03-21 Besvarare: Karin Enström (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.