Helena Höij (KD)

Helena Höij (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel kvalitetsrevisor
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2000-06-08 – 2001-09-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-05-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-05-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2000-06-08 – 2000-10-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-04-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2004/05:100 Ekonomisk vårproposition 2005 års ekonomiska vårproposition

Motion 2004/05:Fi15 av Göran Hägglund m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2004/05:Fi15 av Göran Hägglund m.fl. kd med anledning av prop. 2004/05:100 Ekonomisk vårproposition 2005 års ekonomiska vårproposition 1 Sammanfattning 1.1 Nu gäller det jobben Att minska arbetslösheten är den främsta och allt annat överskuggande uppgiften för min regering. Målet är att Sverige


Utskottsberedning: 2004/05:FiU20
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

med anledning av prop. 2004/05:137 Assisterad befruktning och föräldraskap

Motion 2004/05:L30 av Yvonne Andersson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2004/05:L30 av Yvonne Andersson m.fl. kd med anledning av prop. 2004/05:137 Assisterad befruktning och föräldraskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2004/05:137 Assisterad befruktning och föräldraskap. Ideologiska utgångspunkter Gemenskap är något naturligt för människan.


Utskottsberedning: 2004/05:LU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2004/05:136 Stärkt skydd för ensamkommande barn

Motion 2004/05:L26 av Yvonne Andersson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2004/05:L26 av Yvonne Andersson m.fl. kd med anledning av prop. 2004/05:136 Stärkt skydd för ensamkommande barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändring av den av regeringen föreslagna lydelsen i 3 andra stycket förslag till lag om god man för ensamkommande barn så att det framgår


Utskottsberedning: 2004/05:LU26
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.