Helena Höij (KD)

Helena Höij (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel kvalitetsrevisor
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2000-06-08 – 2001-09-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-05-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-05-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2000-06-08 – 2000-10-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-04-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition

Motion 1998/99:Fi23 av Holger Gustafsson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1998/99:Fi23 av Holger Gustafsson m.fl. kd med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition Svenska jordbrukets energiskatter Inom den europeiska unionen har vi en gemensam jordbrukspolitik. Syftet med den gemensamma politiken är att primärproduktionen/bönderna skall kunna


Utskottsberedning: ---1998/99:FiU20
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:106 Vissa ändringar i läkemedelsförmånen m.m.

Motion 1998/99:So25 av Chatrine Pålsson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1998/99:So25 av Chatrine Pålsson m.fl. kd med anledning av prop. 1998/99:106 Vissa ändringar i läkemedelsförmånen m.m. Propositionens innehåll I propositionen föreslås att beloppsgränsen för högkostnadsskyddet vid köp av läkemedel höjs fr.o.m. den 1 juni 1999 från 1 300 kr till 1 800 kr. I korthet


Utskottsberedning: ------1998/99:SoU14
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:84 Lag om skatt på avfall

Motion 1998/99:Sk30 av Holger Gustafsson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1998/99:Sk30 av Holger Gustafsson m.fl. kd med anledning av prop. 1998/99:84 Lag om skatt på avfall Inledning Under många år har vi från Kristdemokraternas sida efterlyst införandet av en avfallsskatt. Efter att regeringen under lång tid förhalat frågan har nu en proposition om skatt på avfall


Utskottsberedning: -----1998/99:SkU20
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.