Helena Höij (KD)

Helena Höij (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel kvalitetsrevisor
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2000-06-08 – 2001-09-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-05-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-05-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2000-06-08 – 2000-10-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-04-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Telemuseets framtid

Skriftlig fråga 2003/04:452 av Höij, Helena (kd)

den 11 december Fråga 2003/04:452 av Helena Höij kd till kulturminister Marita Ulvskog om Telemuseets framtid I 140 år har staten via Televerket ansvarat för Telemuseet som är förlagt till Tekniska museet. Nu har dock Telia Sonera, gamla Televerket, valt att inte längre betala för verksamheten. Detta är mycket olyckligt.

Inlämnad: 2003-12-11 Besvarare: Marita Ulvskog (S)

lärlingsutbildning - ett sätt att minska ungdomsarbetslösheten

Skriftlig fråga 2003/04:442 av Höij, Helena (kd)

den 11 december Fråga 2003/04:442 av Helena Höij kd till statsrådet Lena Hallengren om lärlingsutbildning ett sätt att minska ungdomsarbetslösheten Ungdomar är mer än andra grupper drabbade av arbetslöshet. Arbetslösheten bland personer under 25 år är ungefär dubbelt så hög som genomsnittet. I utredningen Unga utanför

Inlämnad: 2003-12-11 Besvarare: Lena Hallengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.