Helena Höij (KD)

Helena Höij (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel kvalitetsrevisor
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2000-06-08 – 2001-09-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-05-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-05-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2000-06-08 – 2000-10-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-04-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2003/04:146 Höjd åldersgräns för läkares och sjukgymnasters rätt till offentlig ersättning m.m.

Motion 2003/04:So29 av Chatrine Pålsson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2003/04:So29 av Chatrine Pålsson m.fl. kd med anledning av prop. 2003/04:146 Höjd åldersgräns för läkares och sjukgymnasters rätt till offentlig ersättning m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2003/04:146. Riksdagen beslutar att avskaffa åldersgränsen för rätten till offentlig


Utskottsberedning: 2004/05:SoU4
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

med anledning av prop. 2003/04:131 Internationella adoptionsfrågor

Motion 2003/04:So23 av Chatrine Pålsson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2003/04:So23 av Chatrine Pålsson m.fl. kd med anledning av prop. 2003/04:131 Internationella adoptionsfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av en översyn av adoptionslagstiftningen med särskild betoning på ensamståendeadoption.


Utskottsberedning: 2004/05:SoU3
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

med anledning av prop. 2003/04:100 2004 års ekonomiska vårproposition

Motion 2003/04:Fi24 av Göran Hägglund m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2003/04:Fi24 av Göran Hägglund m.fl. kd med anledning av prop. 2003/04:100 2004 års ekonomiska vårproposition 1 Sammanfattning 1.1 Sverige kan mycket bättre Socialdemokraterna har haft regeringsmakten under de senaste nio åren. Under denna period kan man konstatera att välfärden på många områden


Utskottsberedning: 2003/04:FiU20
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.