Helena Höij (KD)

Helena Höij (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel kvalitetsrevisor
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2000-06-08 – 2001-09-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-05-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-05-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2000-06-08 – 2000-10-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-04-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2005/06:404 av Höij, Helena (kd) 5 juni 2006 Ambassad i Tunisien
Debatt om förslag 2005/06:KU26 18 maj 2006 Kommunal demokrati och kompetens
Interpellationsdebatt 2005/06:375 av Höij, Helena (kd) 15 maj 2006 Åtgärder mot reklam för sexuella tjänster
Debatt om förslag 2005/06:KU27 3 maj 2006 Stärkt revision och ansvarsprövning i kommuner och landsting

Dokument:

med anledning av prop. 1999/2000:140 Konkurrenspolitik för förnyelse och mångfald

Motion 1999/2000:N46 av Göran Hägglund m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:N46 av Hägglund, Göran kd med anledning av prop. 1999/2000:140 Konkurrenspolitik för förnyelse och mångfald 1 Konkurrens är en förutsättning för en sund marknadsekonomi En viktig orsak till att Sverige placerar sig dåligt i den så kallade välfärdsligan är det höga prisläget, till följd


Utskottsberedning: ------2000/01:NU4
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:134 Ekonomiska förutsättningar för elproduktion från förnybara energikällor

Motion 1999/2000:N41 av Inger Strömbom m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:N41 av Strömbom, Inger kd med anledning av prop. 1999/2000:134 Ekonomiska förutsättningar för elproduktion från förnybara energikällor 1 Regeringens förslag Regeringen föreslår i föreliggande proposition ett nytt system för att främja förnybar elproduktion med ikraftträdande den 1


Utskottsberedning: ----2000/01:NU3
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:128 Offentlig upphandling i informationssamhället

Motion 1999/2000:Fi59 av Per Landgren m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fi59 av Landgren, Per kd med anledning av prop. 1999/2000:128 Offentlig upphandling i informationssamhället 1 Inledning Det samlade värdet av all offentlig upphandling i Sverige uppgår sannolikt till mer än 20 av BNP ca. 400 miljarder kronorInte minst av den anledningen är det av stor


Utskottsberedning: ---2000/01:FiU8
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.