Helena Höij (KD)

Helena Höij (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel kvalitetsrevisor
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2000-06-08 – 2001-09-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-05-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-05-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2000-06-08 – 2000-10-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-04-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2005/06:404 av Höij, Helena (kd) 5 juni 2006 Ambassad i Tunisien
Debatt om förslag 2005/06:KU26 18 maj 2006 Kommunal demokrati och kompetens
Interpellationsdebatt 2005/06:375 av Höij, Helena (kd) 15 maj 2006 Åtgärder mot reklam för sexuella tjänster
Debatt om förslag 2005/06:KU27 3 maj 2006 Stärkt revision och ansvarsprövning i kommuner och landsting

Dokument:

med anledning av prop. 2005/06:201 Morgondagens nyheter – nya villkor för driftsstödet till dagstidningar

Motion 2005/06:K31 av Ingvar Svensson m.fl. (kd)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om analys av neddragning av stödet till storstadstidningarna jämfört med landsortstidningarna. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en utredning av sammanslagna och uppköpta tidningar.


Utskottsberedning: 2005/06:KU40
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:K31 av Ingvar Svensson m.fl. (kd) (doc, 40 kB) Motion 2005/06:K31 av Ingvar Svensson m.fl. (kd) (pdf, 161 kB)

med anledning av prop. 2005/06:100 2006 års ekonomiska vårproposition

Motion 2005/06:Fi10 av Göran Hägglund m.fl. (kd)

1 Sammanfattning 1.1 Konjunkturuppgång mot orolig bakgrund Ett folkmord pågår i Darfurprovinsen i Sudan. Terrorattacker gränsande till inbördeskrig plågar dagligen människorna i Irak. Flodvågen i Sydostasien vid jultid 2004 och osedvanligt våldsamma orkaner i Karibiska sjön har dränkt eller sopat med sig allt i sin väg.


Utskottsberedning: 2005/06:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Fi10 av Göran Hägglund m.fl. (kd) (doc, 3379 kB) Motion 2005/06:Fi10 av Göran Hägglund m.fl. (kd) (pdf, 2199 kB)

med anledning av prop. 2005/06:186 Ersättning till ledande befattningshavare i näringslivet

Motion 2005/06:L28 av Yvonne Andersson m.fl. (kd)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2005/06:186. Regeringens proposition I den nu aktuella propositionen behandlas frågor om ersättning till ledande befattningshavare i aktiebolag och vissa finansiella företag. Ett syfte med förslagen är att stärka och tydliggöra ägarnas inflytande i ersättningsfrågor.


Utskottsberedning: 2005/06:LU31
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:L28 av Yvonne Andersson m.fl. (kd) (doc, 54 kB) Motion 2005/06:L28 av Yvonne Andersson m.fl. (kd) (pdf, 165 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.