Helena Höij (KD)

Helena Höij (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel kvalitetsrevisor
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2000-06-08 – 2001-09-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-05-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-05-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2000-06-08 – 2000-10-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-04-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2005/06:404 av Höij, Helena (kd) 5 juni 2006 Ambassad i Tunisien
Debatt om förslag 2005/06:KU26 18 maj 2006 Kommunal demokrati och kompetens
Interpellationsdebatt 2005/06:375 av Höij, Helena (kd) 15 maj 2006 Åtgärder mot reklam för sexuella tjänster
Debatt om förslag 2005/06:KU27 3 maj 2006 Stärkt revision och ansvarsprövning i kommuner och landsting

Dokument:

Författningsskydd för invandrare

Skriftlig fråga 2005/06:2096 av Höij, Helena (kd)

den 1 september Fråga 2005/06:2096 av tredje vice talman Helena Höij kd till justitieminister Thomas Bodström s Författningsskydd för invandrare Sverige har under många år tagit emot människor som förföljs i sina hemländer. Ofta är det religiösa minoriteter, som exempelvis kopterna, en kristen minoritetsgrupp i

Inlämnad: 2006-09-01 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Förverkande av bilar

Skriftlig fråga 2005/06:1254 av Höij, Helena (kd)

den 21 mars Fråga 2005/06:1254 av Tredje vice talman Helena Höij kd till justitieminister Thomas Bodström s Förverkande av bilar Enligt 7 lagen 1951:649 om straff för vissa trafikbrott får ett fordon som har använts vid brott enligt lagen förklaras förverkat om det behövs för att förebygga fortsatt sådan brottslighet

Inlämnad: 2006-03-21 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Digital fotohantering vid polisen

Skriftlig fråga 2005/06:596 av Höij, Helena (kd)

den 9 december Fråga 2005/06:596 av Tredje vice talman Helena Höij kd till justitieminister Thomas Bodström s Digital fotohantering vid polisen Bilder används av naturliga skäl i många olika sammanhang hos polisen. Eftersom en bild många gånger kan förmedla information effektivare än skriven text är det allmänt

Inlämnad: 2005-12-09 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.