Helena Frisk (S)

Helena Frisk (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län
Titel vårdbiträde
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-08-28

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2006-10-06 – 2007-08-28
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1996-04-18 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-11 – 2007-08-28
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-21 – 2006-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 12 april 2007 Frågestund
Debatt om förslag 2006/07:SfU1 19 december 2006 Utgiftsområdena 10, 11 och 12 inom socialförsäkringsområdet
Debatt om förslag 2005/06:JuU33 19 maj 2006 En modernare kriminalvårdslag
Debatt om förslag 2005/06:JuU22 25 april 2006 Straffrättsliga frågor

Stödet till ensamstående med barn

Interpellation 2006/07:664 av Frisk, Helena (s)

den 10 augusti Interpellation 2006/07:664 Stödet till ensamstående med barn av Helena Frisk s till socialminister Göran Hägglund kd Nu när sommaren lider mot sitt slut har många barnfamiljer precis anlänt hem från sina semestrar. Men för många barn har sommarlovet inte inneburit några resor eller möjligheter till

Inlämnad: 2007-08-10 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

med anledning av prop. 2006/07:117 Vissa sjukförsäkrings- och pensionsfrågor, m.m.

Motion 2006/07:Sf24 av Tomas Eneroth m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Sf24 av Tomas Eneroth m.fl. s med anledning av prop. 2006/07:117 Vissa sjukförsäkrings- och pensionsfrågor, m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget om läkarintyg från första dagen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen


Utskottsberedning: 2007/08:SfU3
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2006/07:Sf24 av Tomas Eneroth m.fl. (s) (doc, 56 kB)

Räddningsverkets avdelning i Karlskoga

Skriftlig fråga 2006/07:1153 av Frisk, Helena (s)

den 11 maj Fråga 2006/07:1153 Räddningsverkets avdelning i Karlskoga av Helena Frisk s till försvarsminister Mikael Odenberg m För fem år sedan jublade kommunledningen i Karlskoga när dåvarande näringsministern Björn Rosengren lovade arbetstillfällen när Räddningsverket etablerade sig på orten. Häromdagen kom beskedet

Inlämnad: 2007-05-11 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.