Helena Bonnier (M)

Helena Bonnier (M)

Tidigare ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-03-05

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-07-05 – 2018-03-05
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant 2017-07-05 – 2018-03-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 25 januari 2018 Frågestund
Interpellationsdebatt 2017/18:158 av Helena Bonnier (M) 18 december 2017 Konkurrensneutrala transportslag
Interpellationsdebatt 2017/18:126 av Boriana Åberg (M) 18 december 2017 Sjöfartsverkets förslag på höjda farledsavgifter

Tidsgränserna i rehabiliteringskedjan

Interpellation 2017/18:160 av Helena Bonnier (M)

Interpellation 2017/18:160 Tidsgränserna i rehabiliteringskedjan av Helena Bonnier M till Socialminister Annika Strandhäll S År 2008 infördes rehabiliteringskedjan som en del av en större reform av sjukförsäkringen, som var i stort behov av förändring efter att den under lång tid använts för syften för vilka den inte

Inlämnad: 2017-11-15 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:160 av Helena Bonnier (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tidsgränserna i rehabiliteringskedjan

Fler enkla jobb

Interpellation 2017/18:159 av Helena Bonnier (M)

Interpellation 2017/18:159 Fler enkla jobb av Helena Bonnier M till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Utmaningarna på arbetsmarknaden är stora. Konjunkturen är god, men likväl befinner sig stora grupper av människor i arbetslöshet. För såväl den enskilde som drabbas som samhället i dess helhet är

Inlämnad: 2017-11-15 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2017/18:159 av Helena Bonnier (M) (pdf, 66 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Fler enkla jobb

Konkurrensneutrala transportslag

Interpellation 2017/18:158 av Helena Bonnier (M)

Interpellation 2017/18:158 Konkurrensneutrala transportslag av Helena Bonnier M till Statsrådet Tomas Eneroth S Sjöfarten är av stor betydelse för svenskt näringsliv. Det gäller transporter både av varor och av personer. Vad själva infrastrukturen beträffar verkar sjöfarten emellertid inte under samma villkor som väg

Inlämnad: 2017-11-15 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:158 av Helena Bonnier (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Konkurrensneutrala transportslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se