Helena Bargholtz (FP)

Helena Bargholtz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel jur kand.
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2008-11-11 – 2009-06-17
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-06-18 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-10-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-10-01 – 2000-02-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 2001-09-25 – 2002-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2001-09-25
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-25 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-10-15
    • Valberedningen

    • Ledamot 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2003-01-01 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ökningen av barnaga i Sverige

Interpellation 2005/06:185 av Bargholtz, Helena (fp)

den 4 januari Interpellation 2005/06:185 av Helena Bargholtz fp till socialminister Berit Andnor s Ökningen av barnaga i Sverige Enligt oroande uppgifter från Barnombudsmannen finns det tydliga tecken på att barnagan ökar i Sverige. Antalet anmälda fall av misshandel mot mindre barn har ökat under de senaste åren.

Inlämnad: 2006-01-04 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Konfirmationsundervisning

Interpellation 2005/06:156 av Bargholtz, Helena (fp)

den 6 december Interpellation 2005/06:156 av Helena Bargholtz fp till statsrådet Ibrahim Baylan s Konfirmationsundervisning Under flera år har deltagandet i konfirmationsundervisning visat en nedåtgående trend. Försök med samarbete mellan skolan och kyrkan där kyrkan har gått in och förmedlat konfirmationsundervisning

Inlämnad: 2005-12-06 Besvarare: Ibrahim Baylan (S)

Människohandel

Interpellation 2005/06:6 av Bargholtz, Helena (fp)

den 13 september Interpellation 2005/06:6 av Helena Bargholtz fp till justitieminister Thomas Bodström s Människohandel Runtom i världen köper människor en annan människas kropp för sexuella tjänster, oftast handlar det om unga flickor och kvinnor som köps och säljs som varor. Människohandel för sexuella ändamål

Inlämnad: 2005-09-16 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se