Helena Bargholtz (FP)

Helena Bargholtz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel jur kand.
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2008-11-11 – 2009-06-17
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-06-18 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-10-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-10-01 – 2000-02-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 2001-09-25 – 2002-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2001-09-25
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-25 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-10-15
    • Valberedningen

    • Ledamot 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2003-01-01 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2005/06:201 Morgondagens nyheter – nya villkor för driftsstödet till dagstidningar

Motion 2005/06:K32 av Helena Bargholtz m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om skälen för presstödets avvecklande. Riksdagen avslår regeringens proposition 2005/06:201 i sin helhet. Riksdagen beslutar att avskaffa driftsstödet och utvecklingsstödet fr.o.m. den 1 januari 2007. Riksdagen begär


Utskottsberedning: 2005/06:KU40
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2005/06:K32 av Helena Bargholtz m.fl. (fp) (doc, 48 kB) Motion 2005/06:K32 av Helena Bargholtz m.fl. (fp) (pdf, 182 kB)

Vaccinering mot pneumokocker

Skriftlig fråga 2005/06:1621 av Bargholtz, Helena (fp)

den 16 maj Fråga 2005/06:1621 av Helena Bargholtz fp till statsrådet Morgan Johansson s Vaccinering mot pneumokocker VLT innehöll häromdagen en artikel om en 15 månader gammal baby som led av blodförgiftning och hjärnhinneinflammation orsakade av pneumokockbakterier. Hon dog trots att man satte in intensivvårdsinsatser.

Inlämnad: 2006-05-16 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Politiska påtryckningar och mediernas självständighet

Skriftlig fråga 2005/06:1588 av Bargholtz, Helena (fp)

den 11 maj Fråga 2005/06:1588 av Helena Bargholtz fp till statsminister Göran Persson s Politiska påtryckningar och mediernas självständighet Enligt uppgifter i Aftonbladet har statsministerns presschef Anna Helsén kontaktat tidningens chefredaktör och ansvarige utgivare Anders Gerdin, för att diskutera tidningens

Inlämnad: 2006-05-11 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se