Helena Bargholtz (FP)

Helena Bargholtz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel jur kand.
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2008-11-11 – 2009-06-17
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-06-18 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-10-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-10-01 – 2000-02-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 2001-09-25 – 2002-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2001-09-25
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-25 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-10-15
    • Valberedningen

    • Ledamot 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2003-01-01 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

utlovad översyn av utlänningslagen

Skriftlig fråga 2000/01:1667 av Bargholtz, Helena (fp)

den 7 september Fråga 2000/01:1667 av Helena Bargholtz fp till statsrådet Maj-Inger Klingvall om utlovad översyn av utlänningslagen För att asyl eller uppehållstillstånd ska kunna beviljas krävs enligt utlänningslagen att någon känner välgrundad fruktan för fortsatt förföljelse bl.a. på grund av homosexualitet. Enligt

Inlämnad: 2001-09-07 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

moms på veckotidningar

Skriftlig fråga 2000/01:1531 av Bargholtz, Helena (fp)

den 27 juli Fråga 2000/01:1531 av Helena Bargholtz fp till finansminister Bosse Ringholm om moms på veckotidningar År 1999 beställde regeringen en rapport från Konkurrensverket. Regeringen ville se hur konkurrensen fungerat i Sverige under 90-talet. Konkurrensverket skriver i förordet till rapporten Konkurrensen i

Inlämnad: 2001-07-27 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

ökat antal anmälda våldtäkter

Skriftlig fråga 2000/01:1389 av Bargholtz, Helena (fp)

den 13 juni Fråga 2000/01:1389 av Helena Bargholtz fp till justitieminister Thomas Bodström om ökat antal anmälda våldtäkter Brottsförebyggande rådet, BRÅ, offentliggjorde i dagarna statistiken över polisanmälda brott år 2000. Statistiken visar att antalet polisanmälda våldtäkter har ökat. 1 707 våldtäkter anmäldes

Inlämnad: 2001-06-13 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se