Helena Bargholtz (FP)

Helena Bargholtz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel jur kand.
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2008-11-11 – 2009-06-17
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-06-18 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-10-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-10-01 – 2000-02-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 2001-09-25 – 2002-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2001-09-25
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-25 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-10-15
    • Valberedningen

    • Ledamot 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2003-01-01 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utbyggnaden av vindkraft på Gotland

Skriftlig fråga 2008/09:1150 av Bargholtz, Helena (fp)

den 13 augusti Fråga 2008/09:1150 Utbyggnaden av vindkraft på Gotland av Helena Bargholtz fp till näringsminister Maud Olofsson c Under Almedalsveckan 2009 gjorde näringsministern och generaldirektören för Svenska kraftnät uttalanden som kan tolkas som att staten är beredd att satsa 3 miljarder på en tredje elkabel

Inlämnad: 2009-08-13 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Sveriges bistånd till Irak och HBT-personers rättigheter

Skriftlig fråga 2008/09:1063 av Bargholtz, Helena (fp)

den 26 juni Fråga 2008/09:1063 Sveriges bistånd till Irak och HBT-personers rättigheter av Helena Bargholtz fp till statsrådet Gunilla Carlsson m Regeringen antog den 11 juni 2009 en ny samarbetsstrategi för utvecklingssamarbetet med Irak under åren 20092014. I strategin betonas att det fortfarande är en prioriterad

Inlämnad: 2009-06-26 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Införande av svensk bilskrotningspremie

Skriftlig fråga 2008/09:869 av Bargholtz, Helena (fp)

den 22 april Fråga 2008/09:869 Införande av svensk bilskrotningspremie av Helena Bargholtz fp till miljöminister Andreas Carlgren c Bilbranschen har drabbats hårt av den ekonomiska krisen och är en av de känsligaste när det gäller konjunktursvängningar. I svårare tider kör många vidare med sin gamla osäkra, miljöfarliga

Inlämnad: 2009-04-22 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se