Helena Bargholtz (FP)

Helena Bargholtz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel jur kand.
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2008-11-11 – 2009-06-17
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-06-18 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-10-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-10-01 – 2000-02-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 2001-09-25 – 2002-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2001-09-25
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-25 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-10-15
    • Valberedningen

    • Ledamot 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2003-01-01 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

vårdutbildningen

Interpellation 1999/2000:223 av Bargholtz, Helena (fp)

den 9 februari Interpellation 1999/2000:223 av Helena Bargholtz fp till utbildningsminister Thomas Östros om vårdutbildningen Ända sedan vårdutbildningarna flyttade in på högskolan, 1977, har deras högskolemässighet ifrågasatts. Högskoleverket har utvärderat 84 medellånga vårdutbildningar, däribland sjuksköterske-tandhygienist-ortoped-arbetsterapeut-

Inlämnad: 2000-02-09 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

Karolinska institutets utnämning av professorer

Interpellation 1999/2000:151 av Bargholtz, Helena (fp)

den 16 december Interpellation 1999/2000:151 av Helena Bargholtz fp till jordbruksminister Margareta Winberg om Karolinska institutets utnämning av professorer Karolinska institutet har utsett tolv män och ingen kvinna till befattningar som prefekter vid Karolinska Institutet KIlandets största medicinska fakultet.

Inlämnad: 1999-12-16 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

den nya kommunakuten

Interpellation 1999/2000:2 av Bargholtz, Helena (fp)

den 14 september Interpellation 1999/2000:2 av Helena Bargholtz fp till statsrådet Lars-Erik Lövdén om den nya kommunakuten Enligt uppgifter i flera massmedier anser statsrådet att krisdrabbade Region Skåne inte ska få ta del av pengarna, 1,5 miljarder, i den nyöppnade kommunakuten. Enligt en tidningsartikel framhåller

Inlämnad: 1999-09-14 Besvarare: statsrådet Lars-Erik Lövdén (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se