Helena Bargholtz (FP)

Helena Bargholtz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel jur kand.
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2008-11-11 – 2009-06-17
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-06-18 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-10-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-10-01 – 2000-02-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 2001-09-25 – 2002-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2001-09-25
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-25 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-10-15
    • Valberedningen

    • Ledamot 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2003-01-01 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Schengensamarbetet och passfrihet

Skriftlig fråga 1999/2000:1385 av Bargholtz, Helena (fp)

den 1 september Fråga 1999/2000:1385 av Helena Bargholtz fp till justitieminister Laila Freivalds om Schengensamarbetet och passfrihet Den europeiska unionen har som ett av flera mål att upprätta en väl fungerande, gemensam inre marknad. För att nå det målet ser unionen som en huvuduppgift att verka för att hindren

Inlämnad: 2000-09-01 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Haagkonventionen och överflyttningen

Skriftlig fråga 1999/2000:1314 av Bargholtz, Helena (fp)

den 16 augusti Fråga 1999/2000:1314 av Helena Bargholtz fp till justitieminister Laila Freivalds om Haagkonventionen och överflyttningen Under senare tid har vi genom massmedierna uppmärksammats på fall som gällt komplicerade vårdnadstvister. Svåra vårdnadsprocesser där barnens bästa kan komma att åsidosättas förefaller

Inlämnad: 2000-08-14 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

näringsministerns tilltro till Telia

Skriftlig fråga 1999/2000:1191 av Bargholtz, Helena (fp)

den 4 juli Fråga 1999/2000:1191 av Helena Bargholtz fp till näringsminister Björn Rosengren om näringsministerns tilltro till Telia På Kvinnor Kan-mässan i Luleå den 18 juni framträdde näringsministern på scenen, placerad i heta stolenEn av frågorna löd Ericsson eller TeliaPå detta svarade näringsministern något uppgivet

Inlämnad: 2000-07-04 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se