Helena Storckenfeldt (M)

Helena Storckenfeldt (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län, plats 66
Titel Statsvetare.
Född år 1995
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post helena.storckenfeldt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-04-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2021-04-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19-. Suppleant trafikutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Organisationschefen Rudolf Antoni och sjuksköterskan Olivia Van Trump, f. Gougeon.
  • Utbildning

    Alpena High School, slutår 13. Statsvetarexamen, Göteborgs universitet 18. Master of Science, International Business, Hult International Business School 19.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderata Ungdomsförbundet Kungsbacka 16-17. Ledamot, Särömoderaterna, 16-. Ledamot, förbundsstyrelsen, Moderaterna Halland 17-18. Distriktsordförande, Moderata Ungdomsförbundet Halland 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Sverige och EU:s roll i världen

Motion 2021/22:3775 av Jessika Roswall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:3775 av Jessika Roswall m.fl. M Sverige och EU:s roll i världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka EU som utrikespolitisk aktör och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: FöU JuU KU NU UbU UU

Motion 2021/22:3775 av Jessika Roswall m.fl. (M) (docx, 82 kB) Motion 2021/22:3775 av Jessika Roswall m.fl. (M) (pdf, 116 kB)

Bistånd och utveckling

Motion 2021/22:3773 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:3773 av Hans Wallmark m.fl. M Bistånd och utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en inriktning av politiken från bistånd till handel from aid to trade och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: UU 2021/22:UU2

Motion 2021/22:3773 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 82 kB) Motion 2021/22:3773 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 116 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2021/22:4052 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4052 av Maria Stockhaus m.fl. M Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om stöd till vägunderhåll


Utskottsberedning: 2021/22:TU1

Motion 2021/22:4052 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2021/22:4052 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 94 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se