Helena Storckenfeldt (M)

Helena Storckenfeldt (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län, plats 66
Titel Statsvetare.
Född år 1995
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post helena.storckenfeldt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-04-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2021-04-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19-. Suppleant trafikutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Organisationschefen Rudolf Antoni och sjuksköterskan Olivia Van Trump, f. Gougeon.
  • Utbildning

    Alpena High School, slutår 13. Statsvetarexamen, Göteborgs universitet 18. Master of Science, International Business, Hult International Business School 19.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderata Ungdomsförbundet Kungsbacka 16-17. Ledamot, Särömoderaterna, 16-. Ledamot, förbundsstyrelsen, Moderaterna Halland 17-18. Distriktsordförande, Moderata Ungdomsförbundet Halland 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Vattenfalls köp av ryskt kärnbränsle

Interpellation 2021/22:21 av Helena Storckenfeldt (M)

Interpellation 2021/22:21 Vattenfalls köp av ryskt kärnbränsle av Helena Storckenfeldt M till Utrikesminister Ann Linde S Vattenfall har tidigare slutit avtal om ryskt kärnbränsle med leverans till kärnkraftverket i Ringhals. Kärnbränslet levereras av det ryska bolaget Rosatom, som är helägt av den ryska staten. Rosatom

Inlämnad: 2021-09-28 Svarsdatum: 2021-10-29 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2021/22:21 av Helena Storckenfeldt (M) (pdf, 88 kB)

Vattenfalls köp av ryskt kärnbränsle

Interpellation 2020/21:819 av Helena Antoni (M)

Interpellation 2020/21:819 Vattenfalls köp av ryskt kärnbränsle av Helena Antoni M till Utrikesminister Ann Linde S Vattenfall har tidigare slutit avtal om ryskt kärnbränsle med leverans till kärnkraftverket i Ringhals. Kärnbränslet levereras av det ryska bolaget Rosatom, som är helägt av den ryska staten. Rosatom är

Inlämnad: 2021-06-08 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2020/21:819 av Helena Antoni (M) (pdf, 89 kB)

Garantier som en del av svenskt bistånd

Interpellation 2020/21:769 av Magdalena Schröder (M)

Interpellation 2020/21:769 Garantier som en del av svenskt bistånd av Magdalena Schröder M till Statsrådet Per Olsson Fridh MP Garantier är en innovativ och viktig del av svenskt bistånd. På Sidas hemsida går det att läsa att garantier är ett instrument som liknar en försäkring och som innebär att Sida delar risk med

Inlämnad: 2021-05-26 Svarsdatum: 2021-06-07 Besvarare: Statsrådet Per Olsson Fridh (MP)

Interpellation 2020/21:769 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Garantier som en del av svenskt bistånd

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se