Helena Storckenfeldt (M)

Helena Storckenfeldt (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län, plats 66
Titel Statsvetare.
Född år 1995
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post helena.storckenfeldt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2019-07-02 – 2021-12-09
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-04-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2021-04-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19-. Suppleant trafikutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Organisationschefen Rudolf Antoni och sjuksköterskan Olivia Van Trump, f. Gougeon.
  • Utbildning

    Alpena High School, slutår 13. Statsvetarexamen, Göteborgs universitet 18. Master of Science, International Business, Hult International Business School 19.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderata Ungdomsförbundet Kungsbacka 16-17. Ledamot, Särömoderaterna, 16-. Ledamot, förbundsstyrelsen, Moderaterna Halland 17-18. Distriktsordförande, Moderata Ungdomsförbundet Halland 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:125 Stärkt skydd för geografiska beteckningar och tydligare regler vid registrering av varumärken och företagsnamn i ond tro

Motion 2020/21:3899 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3899 av Lars Hjälmered m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:125 Stärkt skydd för geografiska beteckningar och tydligare regler vid registrering av varumärken och företagsnamn i ond tro Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa


Utskottsberedning: 2020/21:NU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2020/21:3899 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3899 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 74 kB)

med anledning av skr. 2020/21:86 Riksrevisionens rapport om Trafikverkets drift och underhåll av järnvägar

Motion 2020/21:3869 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3869 av Maria Stockhaus m.fl. M med anledning av skr. 2020/21:86 Riksrevisionens rapport om Trafikverkets drift och underhåll av järnvägar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning av organisationen av drift och underhåll


Utskottsberedning: 2020/21:TU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:3869 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:3869 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 2020/21:80 Förlängd giltighetstid för yrkeskompetensbevis

Motion 2020/21:3803 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3803 av Maria Stockhaus m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:80 Förlängd giltighetstid för yrkeskompetensbevis Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i lagen 2007:1157 om yrkesförarkompetens med den ändring i 13 kap. 3 som framgår av författningsförslaget


Utskottsberedning: 2020/21:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2020/21:3803 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3803 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.