Helén Pettersson (S)

Helén Pettersson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län, plats 109
Titel Ombudsman
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864529
E-post helen.pettersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2009-04-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-04-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-11-08
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2012-10-15
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 09-14 och arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 06-09, konstitutionsutskottet 10 och utrikesutskottet 10-14. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-12.
  • Föräldrar

    Verkmästaren Birger Pettersson och leg. sjuksköterskan Vera Pettersson, f. Boström.
  • Utbildning

    Brunnsviks folkhögskola 93-95.
  • Anställningar

    Hotellstäderska, Umeå 88-93. Ombudsman, Hotell- och restaurangfacket 97-98. Ombudsman, LO 98-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Naturvårdsverkets insynsråd 06-12, Jordbruksverkets insynsråd 11-12 och Viltförvaltningsdelegationen i Västerbottens län 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Demokratiinstitutet 00-04 och Institutet för framtidsstudier 01-06. Ordförande, ABF Västerbotten 10-12. Vice ordförande, Umeå arbetarekommun 09-14. Förbundsordförande, ABF 12-. Styrelseledamot, Campus Bommersvik 13-15.
  • Litteratur

    Värderingar (studiematerial, LO) och Du behövs - LO-medlemmar i politiken.
  • Bostadsort

    Umeå

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Jakt- och fiskeutredningen

Skriftlig fråga 2006/07:800 av Pettersson, Helén i Umeå (s)

den 2 mars Fråga 2006/07:800 Jakt- och fiskeutredningen av Helén Pettersson i Umeå (s) till statsminister Fredrik Reinfeldt (m) Jakt- och fiskerättsutredningen om grunderna för och omfattningen av samebymedlemmarnas och markägarnas jakt- och fiskerätt i lappmarkerna och på renbetesfjällen

Inlämnad: 2007-03-02 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Jakt på statens mark

Skriftlig fråga 2006/07:721 av Pettersson, Helén i Umeå (s)

den 23 februari Fråga 2006/07:721 Jakt på statens mark av Helén Pettersson i Umeå (s) till jordbruksminister Eskil Erlandsson (c) I de norra regionerna i landet uttrycks en oro för en eventuell ändring av rennäringsförordningens 3 § gällande möjligheter för andra än svenskar att jaga

Inlämnad: 2007-02-23 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Klimatmål

Motion 2006/07:MJ380 av Anders Ygeman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:MJ380 av Anders Ygeman m.fl. (s) Klimatmål Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att de svenska klimatmålen ligger fast och vidareutvecklas. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs


Utskottsberedning: 2006/07:MJU1 2006/07:MJU5
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2006/07:MJ380 av Anders Ygeman m.fl. (s) (doc, 42 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.