Harald Nordlund (FP)

Harald Nordlund (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Uppsala län
Titel kommunalråd
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2005-07-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-01-15 – 2005-07-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2005-01-15 – 2005-07-15
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-03-15 – 2002-10-08
    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-01-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

E4:an förbi Uppsala

Interpellation 1999/2000:257 av Nordlund, Harald (fp)

den 22 februari Interpellation 1999/2000:257 av Harald Nordlund fp till näringsminister Björn Rosengren om E 4:an förbi Uppsala Trafiksituationen på nuvarande E 4 genom Uppsala är för närvarande mycket besvärande. Dagligen inträffar trafikolyckor bl.a. beroende på köbildningar. Av ljussignalerna mellan Helsingborg

Inlämnad: 2000-02-22 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Fastighetsverkets skogsinnehav

Interpellation 1999/2000:154 av Nordlund, Harald (fp)

den 16 december Interpellation 1999/2000:154 av Harald Nordlund fp till näringsminister Björn Rosengren om Fastighetsverkets skogsinnehav Den svenska staten äger i dag knappt 2 miljoner hektar produktiv skogsmark fördelat på Statens fastighetsverk ca 1,06 miljoner hektar och Sveaskog AB ca 0,9 miljoner hektarDet förra

Inlämnad: 1999-12-16 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.