Harald Nordlund (FP)

Harald Nordlund (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Uppsala län
Titel kommunalråd
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2005-07-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-01-15 – 2005-07-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2005-01-15 – 2005-07-15
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-03-15 – 2002-10-08
    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-01-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

vapen- och fredsforskning

Interpellation 2004/05:474 av Nordlund, Harald (fp)

den 16 mars Interpellation 2004/05:474 av Harald Nordlund fp till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky om vapen- och fredsforskning Världens samlade militärutgifter minskade med en tredjedel efter kalla kriget fram till 1998. Därefter har kostnaderna åter börjat stiga. Ändå hävdades ofta att Sverige genomförde

Inlämnad: 2005-03-16 Besvarare: Laila Freivalds (S)

krisberedskap vid kärnkraftsolyckor

Interpellation 2004/05:315 av Nordlund, Harald (fp)

den 18 januari Interpellation 2004/05:315 av Harald Nordlund fp till statsrådet Lena Sommestad om krisberedskap vid kärnkraftsolyckor Katastrofer är händelser vilkas konsekvenser är svåra eller omöjliga att förutse och som orsakar lidanden och svåra umbäranden. Krisberedskap handlar emellertid om att så långt möjligt

Inlämnad: 2005-01-18 Besvarare: Lena Sommestad (S)

transport av farligt gods

Interpellation 2004/05:314 av Nordlund, Harald (fp)

den 18 januari Interpellation 2004/05:314 av Harald Nordlund fp till statsrådet Ulrica Messing om transport av farligt gods Pågående diskussioner om transport av flygbränsle till Arlanda har visat att alla tänkbara former av transporter av farligt gods är förenade med risker. Det torde vara svårt att rangordna transportslagen

Inlämnad: 2005-01-18 Besvarare: Leni Björklund (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.