Harald Nordlund (FP)

Harald Nordlund (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Uppsala län
Titel kommunalråd
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2005-07-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-01-15 – 2005-07-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2005-01-15 – 2005-07-15
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-03-15 – 2002-10-08
    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-01-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

tågpendeln Uppsala-Stockholm

Skriftlig fråga 2001/02:1573 av Nordlund, Harald (fp)

den 30 augusti Fråga 2001/02:1573 av Harald Nordlund fp till näringsminister Björn Rosengren om tågpendeln Uppsala-Stockholm Tålamodet hos pendlarna mellan Uppsala-Stockholm börjar nu ta slut. Antalet pendlare i båda riktningarna är cirka fyra miljoner på årsbasis. Förseningar och inställda avgångar är sedan lång tid

Inlämnad: 2002-08-30 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Uppsalamodellen

Skriftlig fråga 2001/02:1494 av Nordlund, Harald (fp)

den 9 augusti Fråga 2001/02:1494 av Harald Nordlund fp till socialminister Lars Engqvist om Uppsalamodellen I Uppsala har sedan flera år tillbaka utvecklats ett samarbete mellan olika myndigheter för narkotikabekämpning. Denna modell har uppmärksammats vida omkring och samarbete mellan i första hand polisen och socialtjänsten

Inlämnad: 2002-08-09 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

fängslad svensk

Skriftlig fråga 2001/02:1420 av Nordlund, Harald (fp)

den 12 juli Fråga 2001/02:1420 av Harald Nordlund fp till utrikesminister Anna Lindh om fängslad svensk Som socialliberal reagerar jag starkt när människor straffas för att de utnyttjar det som borde vara självklart sina demokratiska rättigheter eller verkar i demokratins tjänst. Det finns ett fall som gäller en svensk

Inlämnad: 2002-07-12 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.