Harald Nordlund (FP)

Harald Nordlund (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Uppsala län
Titel kommunalråd
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2005-07-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-01-15 – 2005-07-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2005-01-15 – 2005-07-15
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-03-15 – 2002-10-08
    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-01-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Öresundsbrons finansiering

Skriftlig fråga 1999/2000:1299 av Nordlund, Harald (fp)

den 9 augusti Fråga 1999/2000:1299 av Harald Nordlund fp till näringsminister Björn Rosengren om Öresundsbrons finansiering När riksdagen tog beslutet om bron mellan Köpenhamn och Malmö var en viktig förutsättning att avgifterna skulle ligga på samma nivå som på färjorna mellan Helsingborg och Helsingör. Biljettpriset

Inlämnad: 2000-08-10 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

planering av infrastrukturen

Skriftlig fråga 1999/2000:1294 av Nordlund, Harald (fp)

den 8 augusti Fråga 1999/2000:1294 av Harald Nordlund fp till näringsminister Björn Rosengren om planering av infrastrukturen Enligt den propositionsförteckning som regeringen lämnade till riksdagen i början av året planerade man att lämna förslag om satsningar på infrastrukturen för perioden 20022011 till riksdagen

Inlämnad: 2000-08-08 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

strandskyddet

Skriftlig fråga 1999/2000:1214 av Nordlund, Harald (fp)

den 17 juli Fråga 1999/2000:1214 av Harald Nordlund fp till miljöminister Kjell Larsson om strandskyddet Naturvårdsverket har reagerat mot det stora antalet dispenser som givits för byggande vid skyddade stränder. På grund av resursbrist har Naturvårdsverket överklagat endast i 37 fall av 10 500 givna dispenser. Vid

Inlämnad: 2000-07-17 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.