Harald Nordlund (FP)

Harald Nordlund (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Uppsala län
Titel kommunalråd
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2005-07-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-01-15 – 2005-07-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2005-01-15 – 2005-07-15
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-03-15 – 2002-10-08
    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-01-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Europaväg 4 förbi Uppsala

Skriftlig fråga 1998/99:879 av Nordlund, Harald (fp)

Fråga 1998/99:879 av Harald Nordlund fp till näringsministern om Europaväg 4 förbi Uppsala den 1 september Under det gångna året har frågan om ny E 4 förbi Uppsala tagits upp med både näringsministern och miljöministern. Svaren har varierat. Näringsministern har på fråga från undertecknad svarat att Näringsdepartementet

Inlämnad: 1999-09-01 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

skydd för varumärke

Skriftlig fråga 1998/99:579 av Nordlund, Harald (fp)

Fråga 1998/99:579 av Harald Nordlund fp till statsrådet Mona Sahlin om skydd för varumärke den 28 april Enligt uppgifter i medier, kan väntetiden hos Patent- och registreringsverket PRV för att få ett varumärke registrerat vara upp till 20 månader. Denna handläggning har upprört många småföretag, t.ex. har installationsföretaget

Inlämnad: 1999-04-28 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

ROT-avdrag

Skriftlig fråga 1998/99:503 av Nordlund, Harald (fp)

Fråga 1998/99:503 av Harald Nordlund fp till finansministern om ROT-avdrag den 26 mars Folkpartiet har föreslagit en enkel och obyråkratisk modell för skattelättnader för hushållstjänster, som också omfattar ROT-arbeten. Modellen innebär att det vita priset på hushållstjänster kan halveras direkt vid betalningen. Vi

Inlämnad: 1999-03-26 Besvarare: finansminister Erik Åsbrink (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.