Harald Nordlund (FP)

Harald Nordlund (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Uppsala län
Titel kommunalråd
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2005-07-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-01-15 – 2005-07-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2005-01-15 – 2005-07-15
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-03-15 – 2002-10-08
    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-01-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

resursbehovet av äldre på arbetsmarknaden

Skriftlig fråga 2004/05:1955 av Nordlund, Harald (fp)

den 28 juni Fråga 2004/05:1955 av Harald Nordlund fp till statsrådet Hans Karlsson om resursbehovet av äldre på arbetsmarknaden Det ökande antalet så kallade äldre framställs oftast som ett problem. Alltför sällan framställs äldre människor som den stora tillgång de utgör, inte minst i fråga om kunskap och erfarenhet.

Inlämnad: 2005-06-28 Besvarare: Hans Karlsson (S)

äldre i politiken

Skriftlig fråga 2004/05:1954 av Nordlund, Harald (fp)

den 28 juni Fråga 2004/05:1954 av Harald Nordlund fp till statsrådet Jens Orback om äldre i politiken Omkring 22 av ungdomarna anser att äldre är underrepresenterade i svensk politik medan 68 av äldre har den uppfattningen. Klart är att andelen pensionärer i olika valda församlingar är mycket lägre än deras andel av

Inlämnad: 2005-06-28 Besvarare: Jens Orback (S)

verksamheten vid Ringhals

Skriftlig fråga 2004/05:1931 av Nordlund, Harald (fp)

den 21 juni Fråga 2004/05:1931 av Harald Nordlund fp till statsrådet Lena Sommestad om verksamheten vid Ringhals Prövning av verksamheten vid Ringhals kärnkraftverk har gjorts med anledning av Ringhals AB:s planer att öka effekten vid kärnkraftverket. Domstolen har funnit omständigheter som motiverade att ärendet skickades

Inlämnad: 2005-06-21 Besvarare: Lena Sommestad (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.