Harald Nordlund (FP)

Harald Nordlund (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Uppsala län
Titel kommunalråd
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2005-07-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-01-15 – 2005-07-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2005-01-15 – 2005-07-15
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-03-15 – 2002-10-08
    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-01-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

salmonellakontroll

Skriftlig fråga 2004/05:2002 av Nordlund, Harald (fp)

den 6 juli Fråga 2004/05:2002 av Harald Nordlund fp till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om salmonellakontroll Det har i medierna även under senare tid förekommit påståenden om att det finns möjligheter att kringgå gällande lagstiftning om bland annat salmonellakontroller och också att möjligheterna har utnyttjats.

Inlämnad: 2005-07-06 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

efterlevnaden av barnkonventionen

Skriftlig fråga 2004/05:1966 av Nordlund, Harald (fp)

den 30 juni Fråga 2004/05:1966 av Harald Nordlund fp till socialminister Berit Andnor om efterlevnaden av barnkonventionen Det har gått nästan femton år sedan Sverige ställde sig bakom FN:s barnkonvention. Detta innebär att man åtagit sig att se till att barnets bästa tillgodoses i alla beslut i offentlig verksamhet.

Inlämnad: 2005-06-29 Besvarare: Berit Andnor (S)

tillgängligheten i sjukvården

Skriftlig fråga 2004/05:1963 av Nordlund, Harald (fp)

den 30 juni Fråga 2004/05:1963 av Harald Nordlund fp till statsrådet Ylva Johansson om tillgängligheten i sjukvården Enligt en jämförelse av sjukvårdssystemen i tolv europeiska länder ur patientens synvinkel håller svensk sjukvård högsta medicinska kvaliteten. Jämförelsen finns i den första versionen av Eurohealth

Inlämnad: 2005-06-29 Besvarare: Ylva Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.