Harald Nordlund (FP)

Harald Nordlund (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Uppsala län
Titel kommunalråd
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2005-07-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-01-15 – 2005-07-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2005-01-15 – 2005-07-15
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-03-15 – 2002-10-08
    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-01-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1999/2000:73 Jaktens villkor

Motion 1999/2000:MJ24 av Harald Nordlund och Lennart Kollmats (fp)

Motion till riksdagen 1999/2000:MJ24 av Nordlund, Harald fp med anledning av prop. 1999/2000:73 Jaktens villkor 1 Inledning De huvudsakliga konsekvenserna av regeringens proposition om jaktens villkor kan sammanfattas i att jakt/viltvårdsinstitutet blir flexiblare och får tydligare, bättre avvägda ramar. Dessa huvuddrag


Utskottsberedning: ----1999/2000:MJU17
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:76 Lag om märkning och registrering av hundar

Motion 1999/2000:MJ20 av Harald Nordlund och Lennart Kollmats (fp)

Motion till riksdagen 1999/2000:MJ20 av Nordlund, Harald fp med anledning av prop. 1999/2000:76 Lag om märkning och registrering av hundar Inledning Det finns tecken på ett tilltagande problem i Sverige med farliga och aggressiva hundar. Polismyndigheten i Stockholms län har i en rapport redovisat att det under de


Utskottsberedning: --1999/2000:MJU16
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:79 Från patient till medborgare - en nationell handlingsplan för handikappolitiken

Motion 1999/2000:So40 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1999/2000:So40 av Leijonborg, Lars fp med anledning av prop. 1999/2000:79 Från patient till medborgare en nationell handlingsplan för handikappolitiken Sammanfattning: en offensiv handikappolitik Sedan regimskiftet 1994 har handikappolitiken framför allt setts som ett besparingsobjekt. Det är


Utskottsberedning: --------------1999/2000:SoU14
Riksdagsbeslut (28 yrkanden): , , 14 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.