Harald Nordlund (FP)

Harald Nordlund (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Uppsala län
Titel kommunalråd
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2005-07-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-01-15 – 2005-07-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2005-01-15 – 2005-07-15
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-03-15 – 2002-10-08
    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-01-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

mobila slakterier

Interpellation 2000/01:331 av Nordlund, Harald (fp)

den 21 mars Interpellation 2000/01:331 av Harald Nordlund fp till jordbruksminister Margareta Winberg om mobila slakterier Långa transporter av slaktdjur har sedan länge ifrågasatts. Hotet om mul- och klövsjuka har tills vidare kortsiktigt stoppat transporter av levande djur och nu finns en risk att köttbrist kommer

Inlämnad: 2001-03-21 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

koldioxidskatten på miljövänliga drivmedel

Interpellation 2000/01:329 av Nordlund, Harald (fp)

den 20 mars Interpellation 2000/01:329 av Harald Nordlund fp till miljöminister Kjell Larsson om koldioxidskatten på miljövänliga drivmedel Problemen i dag för alternativa drivmedel har delvis en koppling till EU-direktiv, men kanske i ännu högre grad till de svenska lagar som går utöver direktiven. Ett exempel är

Inlämnad: 2001-03-20 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

världens barn

Interpellation 2000/01:294 av Nordlund, Harald (fp)

den 2 mars Interpellation 2000/01:294 av Harald Nordlund fp till statsrådet Britta Lejon om världens barn FN har utlyst ett Årtionde för en freds- och ickevåldskultur för världens barn 20012010. FN:s förklaring om och åtgärdsprogram för årtiondet innehåller ett stort antal förslag till initiativ och insatser som bör

Inlämnad: 2001-03-02 Besvarare: statsrådet Britta Lejon (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.